Цитрат натрію, фарм.
INCI: Sodium Citrate
Синоніми: натрій лимоннокислий трьохзаміщений, натрієва сіль лимонної кислоти, трісодіум цитрат, харчова добавка Е331.
Зовнішній вигляд і органолептичні властивості: білий кристалічний порошок без запаху, з кисло-солодким присмаком.
р Н 5% розчину: 8,73
Масова частка основної речовини: 99,72%
Розчинність: в воді.
Цитрат натрію - допоміжна добавка, застосовується в миловарінні з нуля, а також для стабілізації косметичних і лікарських виробів як регулятор рН. Підтримка необхідного рівня рН важливо для коректної роботи консервантів, ПАР, багатьох активів, утримуваних в тому чи іншому косметичному засобі на водній основі. Рівень рН може мимовільно змінюватися при зберіганні в слідстві гідролізу компонентів продукту, що в підсумку призводить до неефективності даного продукту і-або його швидкого псування.
Для створення буферу цитрат натрію використовують в парі з лимонною кислотою. При цьому необхідний рівень рН задається і регулюється співвідношенням цитрату натрію і лимонної кислоти. Цитратний буфер часто застосовується в шампнуях і інших піномиючих рецетурах , при цьому лимонна кислота додатково виконує роль хелатора, який зв'язує іони металів, зокрема, солей жорсткості в складі водопровідної води. Кожен буфер має певну буферну ємність, в рамках якої, при додаванні деякої кількості іншого кислотного або лужного агенту, рН системи буде залишатися на тому ж рівні.
За допомогою солей кислот можна збагачувати кислотами тоніки, Місти для тіла, спреї для волосся. Якщо використовувати одні кислоти, то рН засіб виходить вкрай кислим. У парі з солями кислоти працюють як активи в умовах фізіологічного рН для шкіри і волосся. Ви можете використовувати будь-які солі слабких кислот в парах: цитрат натрію / лимонна кислота, лактат натрію / молочна кислота, сукцинат натрію / бурштинова кислота, відповідно вийде лимонний, молочний, бурштиновий буфер. Дозування в даному випадку вибирається таке, щоб засіб не мав липкості і подібних якостей, які можуть знизити споживчі властивості виробу; зазвичай до 1,5-2% сумарно з кислотою. Для підбору рН використовуйте рН-метр, смужки дають велику похибку.
Цитрат натрію має невелику консервуючи здатність.
Слід також пам'ятати, що солі кислот - це електроліти, які можуть дестабілізувати гель, емульсію, систему ПАР. Перевіряйте сумісність цитрату натрію у формулі з потенційно чутливими компонентами.
У милі з нуля цитрат натрію - вкрай бажаний агент. Сіль лимонної кислоти покращує якість мильного бруска, робить його твердішим. За рахунок лимонної кислоти зв'язуються іони солей жорсткості, тим самим мило добре піниться. Цитрат натрію варто застосовувати для виготовлення господарського мила, Шампуневе мило з метою запобігання утворенню мильної нальоту на волоссі, тканинах, поверхнях через утворення нерозчинних солей кальцію і магнію з жирними кислотами.
Використання готової солі лимонної кислоти в милі з нуля замість комбінації лимонної кислоти і розрахункової лугу має перевагу в тому, що перший варіант виключає ситуацію, коли трапляється неякісна слабка лимонна кислота, а розрахунковий луг залишається в надлишку. Така помилка трапляється у миловарів, якщо вони використовують харчову або несертифіковану лимонну кислоту.
Для приготування мила з нуля цитрат натрію розчиняють у воді до введення туди лугу. В іншому випадку цитрат натрію не розчиниться через високий рН лужного розчину.
Дозування в милі - 0,5-4 %
Зберігати в сухому місці, без доступу світла і повітря.